Od początku mojej praktyki szukałam odpowiedniej dla siebie metody, która pozwoliłaby rozwijać systematycznie moje umiejętności, a jednocześnie dawałaby gwarancję pozytywnego i bezpiecznego wpływu na zdrowie. Wszystko to odnalazłam w zajęciach proponowanych przez Stowarzyszenie Jogi Akademickiej oraz twórcę metody ? prof. Janusza Szopę. Czym jest joga akademicka? Joga akademicka jest systemem pracy z ciałem opartym na ćwiczeniach fizycznych hatha jogi oraz technikach relaksacyjnych. Jej celem jest utrzymanie oraz poprawa zdrowia psychofizycznego człowieka zgodnie z koncepcją Health-Related Fitness. Joga akademicka opiera się na osiągnięciach współczesnej nauki między innymi z zakresu: anatomii, biochemii, biologii, biomechaniki, filozofii, fizjologii, kinezypsychoprofilaktyki, medycyny, neurofizjologii, psychologii, rehabilitacji i socjologii. Poszczególne techniki i metody mogą pochodzić z różnych szkół pod warunkiem, że mogą zostać ocenione i zweryfikowane badaniami naukowymi dzięki czemu joga akademicka daje unikalną możliwość skorzystania ze sztuki o starożytnych korzeniach w bezpieczny dla współczesnego człowieka sposób. Podjęłam więc studia podyplomowe na AWF w Warszawie na kierunku Joga i Relaksacja. Tam odnalazłam odpowiedzi na moje pytania i miałam okazję praktykować jogę pod okiem najlepszych nauczycieli w Polsce. Jestem dyplomowanych instruktorem hatha-jogi.
Joga uzdrawia moje życie poprzez świadomie oddychanie i ustawianie ciałao w asanach. Jest moim balsamem dla duszy i ciała. Daje możliwość zatrzymania się i poczucia tak bardzo ważnego w naszym rozpędzonym życiu. To higiena dnia codziennego. Oprócz uspokojenia umysłu pełni ważną rolę dla naszego kręgosłupa, serca, mięśni, stawów. Jest najlepszą, według mnie, formą rekreacji ruchowej, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Podczas nauczania hatha jogi szczególną uwagę zwracam na poprawność wykonywanych asan, ich zdrowotny wpływ na wady postawy, ale też na akceptację swojego ciała, swoich niedoskonałości na bycie tu i teraz.
Wychodzę z założenia, że joga jest dla każdego ? można ją praktykować w każdym wieku, w różnym stopniu dysfunkcji zdrowotnej i w każdych warunkach. Najważniejszy jest odpowiedni dobór asan oraz pozostawienie ćwiczącym swobody co do stopnia pogłębiania danej asany. Moje zajęcia są przyjemne, relaksujące i nakierowane na dobro osób ćwiczących.